Avrupa Lastik Continental
En Uygun Lastik Basıncı Nedir?
En Uygun Lastik Basıncı Nedir?

Lastik basıncı aracınızın güvenli ve verimli çalışması için önemlidir, çünkü temas alanınızın boyutunu belirler - yani lastiğin yola temas eden ve kavrama ve çekiş sağlayan bölümü. Bir lastikte çok fazla hava varsa, temas alanı küçülebilir ve yol tutuşunun azalmasına, daha sert bir sürüşe ve erken aşınmaya neden olabilir. Yetersiz şişirme, optimumdan daha geniş temas alanlarına neden olabilir. Bu durum yol tutuşunu olumsuz etkileyebilir, direksiyon tepkisini azaltabilir, lastik aşınmasını hızlandırabilir, yakıt tüketimini artırabilir ve hatta aşırı ısınma veya yanak hasarı nedeniyle lastik arızasını tetikleyebilir. Lastik

Basıncım Ne Olmalı?

Fabrika tarafından sağlanan lastiklerin doğru basıncını bulmak için sürücü tarafındaki kapı pervazına iliştirilmiş etikete bakın veya kullanım kılavuzuna başvurun. Bazen, özellikle büyük yük taşıyan kamyonet veya minibüslerde, ön ve arka lastikler için önerilen basınçlar farklı olabilir. Hız dereceli lastiklere sahip yüksek performanslı araçlarda pist sürüşü için özel şişirme talimatları da olabilir, çünkü hız ne kadar yüksekse lastik basıncının da o kadar yüksek olması gerekir.

Satış sonrası bir lastik seti takarsanız, lastik üreticisinin malzemelerine başvurmanız gerekir. Örneğin daha küçük çaplı veya daha düşük profilli bir lastik, orijinal lastikten farklı optimum lastik basınçlarına sahip olacaktır.

Profesyonel ipucu: Lastikleri sadece lastik yanağına kalıplanmış psi sayısına kadar doldurmayın. Bu, lastiğin alabileceği maksimum basıncı temsil eder ve aracınız için en iyisi olmayabilir.

Lastik Basıncınızı Nasıl Kontrol Edebilirsiniz?

Modern araçların çoğunda, basıncın güvenli olmayan bir seviyeye düştüğünü belirlemek için lastiklerdeki sensörleri kullanan bir lastik basıncı izleme sistemi vardır. Bir sensör lastiklerinizden birinin havaya ihtiyacı olduğunu belirtirse, gösterge panelinizde sarı bir uyarı ışığı (genellikle içinde ünlem işareti olan patlak bir lastiğe benzer) belirir. Bu, basınçlarınızı kontrol etmeniz gerektiğinin işaretidir.

Bunu yapmak için, dijital veya analog formda olan bir lastik basınç göstergesine ihtiyacınız olacaktır. Basıncı ölçmek için gösterge ucunu her bir lastiğin supap sapına bastırmanız yeterlidir (gerekirse önce kapağı çıkarın). Bu işlemi lastikler soğukken (yani güneş veya yakın zamanda sürüş nedeniyle ısınmamışken) yaptığınızdan emin olun. Çünkü ısı lastiğin basıncını 4 psi'ye kadar artırabilir. Hava değiştikçe lastik basınçlarınızı da kontrol etmek isteyeceksiniz: Ortam sıcaklığındaki her 10 derecelik değişim için lastik basıncı yaklaşık 1 psi değişir.

Lastik uzmanları, lastik basıncınızı her dört haftada bir proaktif olarak kontrol etmenizi önerir. Sıcaklıktaki değişikliklerin yanı sıra, çukurlar ve diğer günlük sürüş darbeleri ve çürükler, bir lastikten yavaşça hava sızmasına neden olabilir.

Lastik Basıncı Uyarı Işığı Nasıl Sıfırlanır

TPMS ışığı yandığında, bir veya daha fazla lastiğinizdeki basıncın çok düşük olduğu anlamına gelir. Çoğu zaman, lastikleri doğru basınçlara kadar doldurduktan, aracı yeniden çalıştırdıktan ve birkaç dakika sürdükten sonra uyarı ışığı sönecektir. Işık yanmaya devam ederse, lastiklerinizi 3 psi fazla şişirmeyi deneyebilir ve ardından bu ekstra basıncı kaldırabilirsiniz, ancak bu kuşkusuz yorucu bir iştir. TPMS sıfırlama düğmesini ve nasıl kullanılacağına dair adım adım talimatları bulmak için kullanım kılavuzuna başvurmanızı öneririz.